Panele fotowoltaiczne

Urządzenie zbudowane z płytek krzemowych, którego celem jest przekształcenie energii słonecznej w elektryczną. Panel zbudowany jest z połączonych ze sobą, a następnie zalaminowanych folią EVA ogniw fotowoltaicznych, które chronione są szybą antyrefleksyjnych i aluminiową ramą. Do tylnej powierzchni panelu przymocowana jest puszka z kablami i złączkami.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych


Rozróżniamy kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, z czego najpopularniejszymi są:

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

Monokrystaliczne – ogniwa wykonane z jednego kryształu krzemu. Ogniwa monokrystaliczne rozpoznać można po ściętych narożnikach. Mają one dużą sprawność (17-20%) oraz wysoką cenę.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne

Polikrystaliczne – ogniwa składające się z wielu kryształów krzemu. Ogniwa polikrystaliczne posiadają charakterystyczną powierzchnię, która ukazuje ich strukturę wewnętrzną. Sprawność paneli waha się między 14 a 18% a cena jest adekwatna do wydajności.

Panele fotowoltaiczne amorficzne

Amorficzne (cienkowarstwowe) – powstają z bezpostaciowego krzemu. Ich zaletą jest duża elastyczność, dzięki czemu zintegrowane są z budynkami np., jako fasady bądź balustrady. Cechują się niską sprawnością nieprzekraczającą 10% oraz adekwatnie niższą ceną.


Drukuj   E-mail