Efektywność instalacji solarnej to oszczędności na poziomie:

A) do 75% kosztów ogrzewania wody użytkowej w przypadku instalacji przeznaczonej tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Oszczędność zależna jest od rodzaju kolektorów: płaskie lub próżniowe.

Przykład: 4-ro osobowa rodzina płacąca rachunki za ogrzewanie wody na poziomie 200 zł miesięcznie x 12mcy = 2400 zł, 75% tej kwoty to 1800 zł oszczędności w skali roku, co daje 9000 zł po pięciu latach.

B) do 35% kosztów ogrzewania domu i do 75% kosztów ogrzewania wody użytkowej

w przypadku instalacji przeznaczonej do zasilania centralnego ogrzewaniai ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Wydajnosc kolektorow slonecznych


Oszczędność zależna jest od:

  • - rodzaju ogrzewania - w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego (podłogowe) efekty będą większe niż w przypadku tradycyjnego (grzejnikowe)
  • - poziomu ocieplenia budynku - w przypadku dobrze ocieplonego domu efekty będą większe niż w przypadku domu nieocieplonego
  • - odpowiedniego doboru wielkości instalacji w zależności od powierzchni użytkowej domu i ilości osób korzystających z ciepłej wody.

Przykładowo instalacja w domu o powierzchni 250m2 zamieszkałego przez pięć osób powinna być proporcjonalnie większa niż instalacja w domu o powierzchni 150m2 zamieszkałego również przez pięć osób. Instalacje przeznaczone do zasilania centralnego ogrzewania i ogrzewania ciepłej wody będą większe od instalacji przeznaczonej tylko do ogrzewania wody użytkowej.

Przykład: zakładając, że koszty ogrzewania naszego domu to 5 000 zł/sezon a nasze oszczędności będą na poziomie, 25% czyli 1 250 zł w skali roku, dodając do tego wcześniej wyliczone 1800 zł oszczędności wynikające z wody użytkowej otrzymujemy w sumie 3 050zł oszczędności w skali roku i 15 250zł w skali 5 lat!.

Nieustanny wzrost cen paliw sprawi, że wspomniana kwota oszczędności będzie większa.


Drukuj