Najczęściej spotykane są trzy rodzaje kolektorów słonecznych.

Kolektory próżniowe rurowe przepływowe

Kolektory próżniowe rurowe przepływowe zbudowane są z kilku bądź kilkunastu szklanych rur, z których każda zawiera absorber oraz rury miedziane przewodzące czynnik grzewczy do zbiornika wodnego. Próżnia znajdująca się w podwójnej rurze szklanej pozwala na lepszą izolację i sprawia, że kolektory próżniowe są bardziej efektywne w porach o mniejszym nasłonecznieniu (jesień, zima) niż kolektory płaskie.

Kolektory próżniowe rurowe heat pipe

Kolektory próżniowe rurowe heat pipe podobnie jak kolektory rurowe przepływowe, zbudowane są z kilku bądź kilkunastu szklanych rur, z których każda zawiera absorber oraz rury miedziane przewodzące czynnik grzewczy do zbiornika wodnego. Funkcjonowanie kolektora polega na zmianie stanu skupienia czynnika grzewczego (alkohol) znajdującego się w miedzianej rurce, co umożliwia przekazywanie ciepła do glikolu znajdującego się w rurze zbiorczej.

Kolektory słoneczne płaskie - najpopularniejsze

Kolektory słoneczne płaskie zbudowane są z kilku podstawowych części:

• Absorber
• Szyba solarna hartowana
• Izolacja cieplna

rodzaje kolektorow slonecznych


Pojęcia

Absorber – jest to element kolektora płaskiego, którego zadaniem jest pochłanianie – absorbowanie promieni słonecznych. Promienie te przetwarzane są na ciepło, które następnie, odbierane przez przepływający glikol, dostarczane są do zbiornika z wodą.

Szyba solarna hartowana – hartowana szyba o niskiej zawartości żelaza, która chroni kolektor przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, deszcz, śnieg czy grad oraz chroni przed stratami ciepła do otoczenia.

Izolacja cieplna – jest to bardzo ważny element budowy kolektora słonecznego, odpowiadający w znacznym stopniu za jego sprawność. Zapewnia ona jak najniższe straty ciepła do otoczenia. Izolacja wykonywana z wełny mineralnej, montowana jest na spodzie kolektora słonecznego.
Zaletą kolektora płaskiego jest jego wysoka sprawność w bezchmurne dni.


Drukuj