Miejsce instalacji kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne montowane mogą być zarówno na dachu, ścianie budynku lub na ziemi. W celu uzyskania jak najlepszych parametrów z instalacji solarnej należy pamiętać o kilku wytycznych m. in.:

  • Kąt nachylenia kolektorów słonecznych powinien wynosić 45 stopni względem pionu. W takiej konfiguracji instalacja daje najwyższy zysk energetyczny w ciągu całego roku.
  • Usytuowanie kolektorów słonecznych na dachu/ścianie/ziemi powinno być skierowane na południe bądź południowy zachód. Daje to możliwość czerpania energii z dużego nasłonecznienia jak i z wysokiej temperatury otoczenia występującą w po- południowych godzinach.
  • Kolektory słoneczne powinny być instalowane w miejscach o dużym nasłonecznieniu i nienarażonym na zacienienie pobliskich drzew czy krzewów.

montaz kolektorow slonecznych


Kolektory słoneczne montowane na dachach mocowane są za pomocą specjalnych haków, bądź sytuowane są w miejscu dachówek bezpośrednio na łatach dachowych. W momencie, gdy sytuacja wymaga instalacji kolektorów na ziemi bądź na dachach płaskich, wykorzystuje się odpowiednie konstrukcje nośne/stelaże.


Drukuj